Uwolnij się od ZAZDROŚCI- część 2

07.11.2023

Czy zazdrość jest wynikiem niskiego poczucia własnej wartości?

W poprzednim wpisie omówiłam trzy skuteczne sposoby radzenia sobie z zazdrością oraz wskazałam narzędzia, które pomagają długoterminowo uwolnić się od tego uczucia. Jeśli jeszcze go nie przeczytałeś/aś, koniecznie do niego wróć!

Dzisiaj kontynuuję temat zazdrości, skupiając się na budowaniu pewności siebie, ponieważ niska samoocena jest jedną z głównych przyczyn zazdrości. Omówię również różne rodzaje zazdrości, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć swoje emocje i skutecznie je zintegrować w swoim życiu.


Rodzaje zazdrości

1. Urojona zazdrość

W przypadku urojonej zazdrości zagrożenie istnieje jedynie w Twojej wyobraźni. Nie ma ono związku z rzeczywistą jakością związku, lecz wynika z Twoich przekonań i doświadczeń. Osoby dotknięte urojeniami zazdrości często podejmują irracjonalne działania, takie jak:

  • Szpiegowanie partnera/partnerki,
  • Śledzenie lokalizacji za pomocą aplikacji,
  • Oskarżenia bez dowodów,
  • Zachowania agresywne lub manipulacyjne.

2. Reaktywna zazdrość

Zazdrość reaktywna opiera się na wyzwalaczach, czyli bodźcach, które przywołują negatywne doświadczenia z przeszłości. Przykładem może być sytuacja, gdy Twój poprzedni partner/partnerka zdradził/a Cię z koleżanką z pracy, przez co teraz każda koleżanka Twojego obecnego partnera/partnerki wydaje się zagrożeniem.

PORADA:

  • Zidentyfikuj swoje wyzwalacze – czy to określony typ osoby, sytuacja czy zachowanie?
  • Zapisz je i spróbuj znaleźć powtarzające się wzorce.
  • Zastanów się, jak byś się czuł/a, gdyby dany wyzwalacz nie istniał.
  • Skoncentruj się na sytuacjach, w których nie jesteś zazdrosny/a – masz w sobie zdolność do zaufania!

3. Normalna zazdrość

Normalna zazdrość wynika z naturalnej troski o związek. Jest oznaką zaangażowania i przywiązania. W zdrowych relacjach może pełnić funkcję motywującą do dbania o siebie nawzajem.

4. Patologiczna zazdrość

Patologiczna zazdrość to obsesyjna kontrola nad partnerem/partnerką. Osoby nią dotknięte ciągle podejrzewają zdradę, pomimo braku realnych dowodów. Skutkuje to ciągłymi oskarżeniami, przesłuchiwaniem i próbami ograniczenia wolności drugiej osoby.

PORADA:

  • Zadaj sobie pytanie: „Czy to, co myślę, faktycznie ma miejsce?”
  • Oddziel fakty od swoich wyobrażeń.
  • Zrozum, że Twoje myśli i emocje nie zawsze są zgodne z rzeczywistością.

Co zrobić, gdy Twój partner/partnerka jest zazdrosny/a?

Przede wszystkim – nie rezygnuj z siebie! Nie ograniczaj swojego życia tylko po to, by uspokoić zazdrosną osobę. Ustępowanie w takich sytuacjach tylko pogłębia problem i utwierdza zazdrosnego partnera/partnerkę w przekonaniu, że jego/jej zachowanie jest uzasadnione.

Jeśli zazdrość w związku staje się toksyczna, warto jasno wyznaczyć granice i w razie potrzeby poszukać profesjonalnej pomocy. Zachęcam Cię do umówienia się na sesję coachingową, podczas której wspólnie przeanalizujemy źródła zazdrości i strategie jej przezwyciężenia.


Najczęstsze przyczyny zazdrości

1. Niskie poczucie własnej wartości

Brak pewności siebie sprawia, że czujesz się mniej atrakcyjny/a i wartościowy/a, co prowadzi do szukania winy w partnerze/partnerce. Jeśli sam/a nie wierzysz, że zasługujesz na miłość, trudno Ci będzie zaufać drugiej osobie.

MOŻLIWE ROZWIĄZANIA:

  • Doceniaj swoje osiągnięcia – zamiast porównywać się do innych, spójrz na swoją drogę i dostrzeż, ile już osiągnąłeś/aś.
  • Rozwijaj swoje umiejętności społeczne – inicjuj rozmowy z nowymi osobami, aby poczuć się pewniej w relacjach.
  • Angażuj się w swoje pasje – zrób coś tylko dla siebie, co sprawia Ci radość.

2. Nierealistyczne oczekiwania wobec związku

Hollywoodzkie filmy wpoiły nam, że miłość powinna być idealna, bezproblemowa i wieczna. W rzeczywistości każda relacja przechodzi przez trudne momenty.

MOŻLIWE ROZWIĄZANIA:

  • Rozmawiajcie o swoich oczekiwaniach – przeanalizujcie, czy są one realistyczne.
  • Zaakceptuj, że w związku będą trudne chwile, ale to, jak sobie z nimi radzicie, jest kluczowe.

3. Nadmierne skupianie się na związku

Jeśli cała Twoja uwaga koncentruje się tylko na partnerze/partnerce, naturalnie zaczynasz obawiać się, że bez tej osoby stracisz sens życia.

MOŻLIWE ROZWIĄZANIA:

  • Dbaj o inne obszary życia – pielęgnuj przyjaźnie, rozwijaj swoje hobby.
  • Znajdź równowagę – partner/partnerka powinien/a być ważny/a, ale nie jedyny/a.

Czy można uniknąć zazdrości?

Jeśli zazdrość jest problemem w Twoim związku, zastanów się, czego potrzeba, aby ją wyleczyć lub okiełznać. Zadaj sobie poważne pytanie: czy jesteś w tej relacji z miłości, czy ze strachu przed samotnością? Czy wybierasz swojego partnera/partnerkę, ponieważ jest wyjątkowy/a, czy dlatego, że boisz się, że nie znajdziesz nikogo innego? Czy chcesz, aby Twój partner/partnerka był/a z Tobą z wyboru, czy starasz się go/ją w jakiś sposób zatrzymać?

Niezależnie od przyczyn zazdrości, zawsze istnieją sposoby, by sobie z nią poradzić. Może nie da się jej całkowicie wyeliminować, ale dopóki mamy nad nią kontrolę, nie musi niszczyć naszego życia ani związku. Wiele osób próbuje uniknąć zazdrości, tworząc w relacjach sztywne zasady, mające na celu ograniczenie potencjalnych zagrożeń. Zasady w związku – zarówno monogamicznym, jak i otwartym – mogą pomóc w budowaniu poczucia bezpieczeństwa, ale nie gwarantują ochrony przed zdradą czy rozstaniem.

Zrozum, że status quo w relacji nie istnieje. Związek to dynamiczna przestrzeń, w której zawsze mogą pojawiać się nowe osoby, okoliczności i wyzwania. Kluczowe jest to, byś nauczył/a się rozpoznawać, skąd bierze się Twoja zazdrość, i świadomie nią zarządzać. Kiedy to osiągniesz, zazdrość nie będzie miała destrukcyjnego wpływu na Twoją relację, a zamiast tego stanie się okazją do rozwoju i budowania głębszej więzi.

Dziękuję za przeczytanie! Jeśli ten wpis Ci się podobał, zostaw komentarz na moich kanałach społecznościowych pod tym epizodem na kanale Youtube

Dziękuję, że przeczytał:ś ten blog do końca 🫶

Rise up & Play

Twoja CoachKa Honorata 

Honorata Rauss

Moją podróż rozwoju osobistego rozpoczęłam krótko przed czterdziestką, a moimi głównymi inspiratorami byli i nadal są niemieccy mentorzy tacy jaki Laura Malina Seiler, Robert Betz, Veith Lindau oraz w obszarze związków miłosnych amerykańscy terapeuci tacy jak Esther Perel czy tez John Gottman.

Udostępnij wpis

Facebook
Twitter / X
LinkedIn
Pinterest
Telegram

Sześciomiesięczny program transformacyjny dla par po zdradzie

Czy doświadczyłeś/aś zranienia, zdrady lub rozczarowania w związku? Czy mimo to wierzysz, że Twoja relacja zasługuje na drugą szansę? Ten program jest właśnie dla Ciebie – niezależnie od tego, czy chcesz odbudować obecny związek, rozpocząć nowy rozdział, czy odnaleźć się jako singiel.

Mogą Cię zainteresować

Pierwsze urodziny bez rodziców. Łzy, taniec, cisza, wdzięczność. O tym, jak śmierć uczy mnie życia, a taniec staje się moją modlitwą i sposobem na przetrwanie.
Ten wpis to osobista i bardzo szczera opowieść o ostatnim pożegnaniu z moim tatą. O miłości, wdzięczności i zaufaniu do życia. Jeśli doświadczył/ś straty, ten tekst może Cię poruszyć i przynieść ukojenie.
Populizm Trumpa opiera się na prostych hasłach, które trafiają do ludzi tęskniących za „lepszymi czasami”. Jednak świat jest bardziej złożony i wymaga głębszego zrozumienia. W artykule pokazuję, dlaczego łatwe rozwiązania to tylko iluzja i jak nauki Junga mogą pomóc nam lepiej zrozumieć współczesne wyzwania.